Storgade 15
4180 Sorø
57830663

tirsdag 28. januar

De særlige


F

Bad Boys For Life


OPERAKINO 2020: Trubaduren


O

    tirsdag 28. januar

    1t 45min

    Anbefalet over 7 år

    De særlige

    10:00
    F - Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    F
    Stephane og Daoud er to hverdagshelte, der vil skabe bedre rammer for en gruppe unge, som samfundet ikke ved, hvordan man skal håndtere eller placere.

    Det bliver et enestående partnerskab, der bryder med traditioner og vanetænkning og bringer smilet tilbage hos nogle helt særlige mennesker.

    Skaberne af kæmpesuccesen DE URØRLIGE, Eric Toledano og Olivier Nakache, er tilbage med en humoristisk og rørende film.

    Biografpremiere: Torsdag 23. januar
    Instruktion: Olivier Nakache, Eric Toledano
    Skuespillere: Vincent Cassel, Reda Kateb, Helene Vincent, Bryan Mialoundama, m.fl.
    Spilletid: 01:45
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    2t 04min

    Tilladt over 15 år

    Bad Boys For Life

    17:00
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Bad Boys er samlet igen. Mike Lowrey (Will Smith) og Marcus Burnett (Martin Lawrence) er tilbage i den længe ventede BAD BOYS FOR LIFE.

    Marcus har netop besluttet sig for at trække sig lidt tilbage for at tilbringe mere tid sammen med sin familie. Mike er i midtvejskrise.

    Men da nogen truer med at bringe Mikes liv i fare, vælger Marcus at blive. Mike er trods alt også familie, og han lader ikke Mike tage på missionen alene.
    Biografpremiere: Torsdag 16. januar
    Instruktion: Adil El Arbi, Bilall Fallah
    Skuespillere: Will Smith, Martin Lawrence, Joe Pantoliano, Vanessa Hudgens, m.fl.
    Spilletid: 02:04
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 45min

    Ikke vurderet

    OPERAKINO 2020: Trubaduren

    19:30
    O - Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    O
    Musikdramatisk svinger Verdis Trubaduren mellem det sublime og det latterlige, og operaen er blevet parodieret mere end nogen anden. Alligevel opføres denne opera stadigvæk og trækker publikum til, takket være sin musikalske kraft og en enestående rytmisk vitalitet. Sidste akt med Azuccenas parti, Manricos og Leonoras stemmer er stor ensemblekunst. Her i Franco Zeffirillis storslåede opsætning fra Arena di Verona, og med Anna Netrebko som Leonora og Yusiv Eyvazov som Manrico, er det let at tilgive den rodede historie. – Verona 2019.

    Længde 165 minutter inkl. 2 pauser.
    Biografpremiere: Onsdag 1. januar
    Instruktion:
    Skuespillere:
    Spilletid: 02:45
    Censur: Ikke vurderet

    onsdag 29. januar

    De særlige


    Bad Boys For Life


      torsdag 30. januar

      Ellevilde Ella - Dk Tale


      Klovn the Final


        fredag 31. januar

        Ellevilde Ella - Dk Tale


        De forbandede år


        Klovn the Final


          lørdag 1. februar

          Ellevilde Ella - Dk Tale


          Klovn the Final


          B

            søndag 2. februar

            Ellevilde Ella - Dk Tale


            Klovn the Final


              mandag 3. februar

              Klovn the Final


              B

                tirsdag 4. februar

                Klovn the Final


                  onsdag 5. februar

                  Klovn the Final


                    torsdag 6. februar

                    Drømmebyggerne


                    Spioner på Missioner


                    Klovn the Final


                      fredag 7. februar

                      Drømmebyggerne


                      Spioner på Missioner


                      Klovn the Final


                        lørdag 8. februar

                        Ellevilde Ella - Dk Tale


                        Drømmebyggerne


                        Spioner på Missioner


                        Klovn the Final


                          søndag 9. februar

                          Ellevilde Ella - Dk Tale


                          Drømmebyggerne


                          Spioner på Missioner


                          Klovn the Final


                          B

                            mandag 10. februar

                            Drømmebyggerne


                            Spioner på Missioner


                            Dolittle - Dk Tale


                            The Cave


                              tirsdag 11. februar

                              Drømmebyggerne


                              Spioner på Missioner


                              Dolittle - Dk Tale


                              The Cave


                                onsdag 12. februar

                                Drømmebyggerne


                                Spioner på Missioner


                                Dolittle - Dk Tale


                                The Cave


                                  torsdag 13. februar

                                  Spioner på Missioner


                                  Drømmebyggerne


                                  Jojo Rabbit


                                    fredag 14. februar

                                    Drømmebyggerne


                                    Spioner på Missioner


                                    Jojo Rabbit


                                      lørdag 15. februar

                                      Ellevilde Ella - Dk Tale


                                      Drømmebyggerne


                                      Spioner på Missioner


                                      Jojo Rabbit


                                        søndag 16. februar

                                        Ellevilde Ella - Dk Tale


                                        Drømmebyggerne


                                        Spioner på Missioner


                                        Jojo Rabbit


                                          mandag 17. februar

                                          Birds of Prey


                                          The Lighthouse


                                            tirsdag 18. februar

                                            Birds of Prey


                                            The Lighthouse


                                              onsdag 19. februar

                                              Birds of Prey


                                              The Lighthouse


                                                torsdag 20. februar

                                                En helt almindelig familie


                                                F

                                                A Very Big Band 2020


                                                  fredag 21. februar

                                                  En helt almindelig familie


                                                  Apocalypse now: Final cut (1979/2019)


                                                    lørdag 22. februar

                                                    Allmost Bigband: Swinging All Stars


                                                    En helt almindelig familie


                                                      søndag 23. februar

                                                      Apocalypse now: Final cut (1979/2019)


                                                      En helt almindelig familie


                                                        mandag 24. februar

                                                        En helt almindelig familie


                                                          tirsdag 25. februar

                                                          En helt almindelig familie


                                                          B

                                                          OPERAKINO 2020: Fidelio


                                                            onsdag 26. februar

                                                            En helt almindelig familie


                                                              torsdag 27. februar

                                                              En helt almindelig familie


                                                              Bombshell - Opgørets time


                                                                fredag 28. februar

                                                                En helt almindelig familie


                                                                Bombshell - Opgørets time


                                                                  lørdag 29. februar

                                                                  En helt almindelig familie


                                                                  B

                                                                  Bombshell - Opgørets time


                                                                    søndag 1. marts

                                                                    En helt almindelig familie


                                                                    Bombshell - Opgørets time


                                                                      mandag 2. marts

                                                                      Bombshell - Opgørets time


                                                                        tirsdag 3. marts

                                                                        Bombshell - Opgørets time


                                                                          onsdag 4. marts

                                                                          Bombshell - Opgørets time


                                                                            torsdag 5. marts

                                                                            Bombshell - Opgørets time


                                                                            Krudttønden


                                                                              fredag 6. marts

                                                                              Bombshell - Opgørets time


                                                                              Krudttønden


                                                                                lørdag 7. marts

                                                                                Bombshell - Opgørets time


                                                                                Krudttønden


                                                                                  søndag 8. marts

                                                                                  Bombshell - Opgørets time


                                                                                  Krudttønden


                                                                                  B

                                                                                    tirsdag 31. marts

                                                                                    OPERAKINO 2020: Orfeus og Eurydike


                                                                                    O